Dosahuje délky 2 až 2,5 m. Má nevýrazně oddělenou hlavu od silného těla. Hroznýšovec se vyskytuje na velkém území od jižní Brazílie po severní Guayanu, kde se vyskytuje v různých barevných odchylkách od tmavé červené po oranžovou.
Teplota vzduchu v teráriu pro hroznýšovce by se měla pohybovat v rozmezí 27-30 °C přes den se snížením na 22 °C v noci. Přičemž by teplota neměla poklesnout pod 21°C a ani dlouhodobě přesahovat 32°C. Hroznýšovec duhový je sice terestrický druh, přesto dobře a rád šplhá a proto by měla být k tomu v teráriu uzpůsobena větev nebo skupina větví.
V teráriu je potřeba udržovat zvýšenou vlhkost. Čas od času je vhodné mlžení terária a polití dna nádrže vodou. Zejména Epicrates cenchria cenchria je náchylný k dehydrataci. Dehydratace nebo malá vlhkost může způsobovat vyvrhování potravy a úhyn zvířete. Mne se osvědčilo používat jako podklad vlhký lignocel, kde se celý den pod úkrytem z korkové kůry schovávají a vylézají jen v noci, nebo za potravou.
Hroznýšovci duhový většinu času tráví v úkrytu, odkud ze zálohy loví. Mladé krmíme jednou týdně myšími holátky nebo tzv. skočkami, dospělé jednou za čtrnáct dní hlodavci, kuřaty přiměřené velikosti. Hroznýšovci nejsou vybíraví v přijímání potravy a vrhají se na jakoukoliv nabízenou potravu.
odkazy na články:
Hroznýšovec duhový - Epicrates cenchria http://www.volny.cz/richardhorcic
Hroznýši rodu Epicrates Skupina epicrates cenchria http://www.ifauna.cz/
Hroznýšovec duhový - Epicrates cenchria http://www.ifauna.cz/
Hroznýšovec duhový - Epicrates cenchria cenchria http://www.ifauna.cz/
Zajímavý způsob lovu u Epicrates cenchria http://www.volny.cz/richardhorcic.htm
Určení pohlaví u hroznýšovitých hadů sondováním z ifauny